TÜRKİYE CANIM FEDA YUMARTALIK BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ


  Üye Olacağım | Şifremi Unuttum Email Adresi : Şifre :  
www.saraytarim.gov.tr Sitesine Dönmek İçin Tıklayın
Forum Anasayfa | Site Anasayfa | Kategori Dökümü | Facebook | Chat | Tavsiye Et | Sunumlar | Videolar | Radyo | Tarım TV | Bilgi Edinme


Forumda Ara :
Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> Tarımsal bilgiler >> Kümes hayvancılığı kanatlılar, kuşlar

Konu Okunuyor
Moderatör yok Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
19 Aralık 2008 Cuma Okunma :Bugün 15 Toplam 27495 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

YUMARTALIK BILDIRCIN YETİŞTİRİCİLİĞİ Puan : #1241

1. GİRİŞ
Bıldırcın çeşitli kaynaklarda evciltilen ilk kuş türü olarak bilinir. Japon bıldırcınlarının et ve yumurta üretimi amacıyla geliştirilmesi çalışmalarına 1910'lu yıllarda başlanılmıştır.
Hong Kong'ta 1975 yılında kişi başına 50 adet bıldırcın yumurtası tüketildiği belirtilmektedir. Bıldırcın eti tüketimi ise yılda kişi başına 4-5 adet yada 0,5 kg'dır. Estonya'da ticari bıldırcın üretimi 1980 yılında yani ülkemiz ile aynı zamanda başlamıştır. Bıldırcın yetiştiriciliği çok hızlı gelişerek on yıl içinde yıllık yumurta üretimi 7.1 milyona, bıldırcın üretimi de yılda 10 tona yükselmiştir. Bunun çeşitli nedenlerinden en önemlisi seleksiyon yoluyla et ve yumurta yönlü soyların geliştirilmiş olmasıdır. Estonya bıldırcınları yalnız bu ülkede değil, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Georgia ve Moldovya'da da popüler olmuştur.
Ülkemizde genetik araştırmalar için bıldırcınların kullanılmasına ilk kez 1960'lı yılların başında Ankara üniversitesinde başlanmıştır. Bıldırcının et ve yumurta üretimi amacıyla tanıtımı ve geliştirilmesi çalışmaları ise ilk kez 1982 yılında Ege Üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Almanya'dan getirilen damızlık bıldırcınların çoğaltılarak üreticilere sunulması sağlanmıştır. Büyük ilgi gören bıldırcın yetiştiriciliği önce Ege Bölgesinde daha sonra tüm Türkiye'de yaygınlaşmaya başlamıştır. Akdeniz ve Çukurova Üniversitesinde 1990'lı yıllarda hem araştırma, hem de damızlık amaçlı üniteler oluşturulması yetiştiriciliğin gelişmesine katkı sağlamıştır.
Bu av hayvanı olarak bilinen bıldırcın bugün insan beslenmesinde etinden ve yumurtasından yararlanılan bir evcil hayvan durumuna gelmiştir. Besiye alınan bıldırcınlar 5-6 hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 150-160 gramlık bir canlı ağırlık gösterirler ki, bu da 110-120 gramlık karkas demektir.


19 Aralık 2008 Cuma 22:33:06 tarihinde yoncam tarafından düzenlendiBu konuya 4 mesaj bırakılmış.
19 Aralık 2008 Cuma Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #1242

3. PROJENİN GEREKÇESİ
İnsanların beslenme sorununun çözümünde, bıldırcını keklik gibi hayvansal protein kaynaklarının değerlendirilmesi gerekir. Bıldırcın eti ve yumurtası hayvansal protein açığını kapatmada kullanılabilecek alternatif ürünlerdir.
Bıldırcın oldukça kolay yetiştirilebilen, verimli bir hayvandır. Bıldırcınlarda, yem tüketimi çok azdır. Olgun bir bıldırcın için günde 15-20 g yem yeterlidir. Bıldırcınlar çok sürede eşeysel olgunluğa erişirler. Dişiler yaklaşık 42 günde yumurtlamaya başlar. Bıldırcınlar, hastalıklara ve ekstrem çevre koşullarına dayanaklıdır. Üretimden pazarlamaya iyi bir entegrasyon sağlandığı takdirde tavukçuluğa yakın oranlarda karlılık söz konusu olabilmektedir. Yumurta yönünden geliştirilen bıldırcınlarda yılda dişi başına ortalama 300 yumurta üretilebilmektedir. Yumurta verimi ve yemden yararlanma bakımından tavuğa göre daha iyidir. Bıldırcın etine ve yumurtasına talebin olması, iyi gelir getirmesi sebebiyle yatırım için bu proje seçilmiştir.

4. PROJENİN AYRINTILI TANITIMI

4.1. Projenin Amacı
Bıldırcın yetiştiriciliği ülkemizde yeni bir sektördür. Bıldırcın eti ve yumurtası lezzetli ve besin değeri yüksek ürünlerdir. Bir tavuk yumurtasına eşit sayabileceğimiz 5-6 bıldırcın yumurtasında, fosfor 5, demir 7/8, B1 vitamini 6 ve B2 vitamini ise 15 kat daha yüksektir. Özellikle bıldırcın eti aranan bir üründür. Bıldırcın yetiştiriciliği kolay olmaktadır.

4.2. Projenin Kapasitesi
Kurulacak olan işletme 3.000 adet/dönem kapasitelidir. Yılda 2 dönem yapılacaktır. Tüm kapasiteye ulaştığında 2.600 adet satılabilir sağlam yumurta üretimi planlanmaktadır. Ekonomik yumurta verim dönemini bitiren 7,5 aylık bıldırcınlar satışa sunulacaktır. Ayrıca işletmeden yıllık 20 ton bıldırcın gübresi elde edilecektir.
İşletme 1000 bıldırcın ile üretime başlayacak ve 1 ay sonra kapasite 2.000'e çıkarılarak tam kapasiteye ulaşılacaktır.

4.3. Yer Seçimi
Proje Konya ili , Beyşehir ilçesi Küçükavşar köyünde uygulanacaktır. Küçükavşar köyü Beyşehir merkezine 3 km. uzaklıkta olup altyapı ve ulaşım sorunu yoktur.

4.4. Ürünün Pazarlanması
4.4.1. Piyasa Araştırması
Beyşehir ve Seydişehir'de kişisel örnekleme ile yapılan talep tahmininde halkın bıldırcın eti ve yumurtasına talebin fazla olduğu görüldü. Her iki ilçede de bıldırcın üretimi yapılmamaktadır. İki ilçede de bazı marketlerin zaman zaman Konya'daki marketlerden bu ürünleri kısıtlı miktarlarda getirdikleri fakat talebi karşılayamadıkları görülmüştür. İki ilçede yeterli talep olmaması durumunda arz fazlası Alanya'da bulunan 3 otele satılacaktır.

4.4.2. Ürünün Pazarlanması
Pazarlama Beyşehir'de 2 market ve 1 yumurta satan işletmeye, Seydişehir'de 3 markete yapılacaktır. Geri kalanı ise Alanya'daki 3 otele verilecektir.
Ürünler daha önceden sipariş alınarak haftalık olarak özel paketlerde alıcıya teslim edilecektir. Alanya'daki otellere ise alınan siparişler kargo ile gönderilecektir. Ücretleri haftalık olarak tahsil edilecektir.
Kış döneminde ürünün büyük bir kısmı Beyşehir ve Seydişehir'e yaz döneminde ise Alanya'daki 3 otele verilecektir.

5. PİYASA ETÜDÜ

Beyşehir ve Seydişehir'de bıldırcın üretimi yapılmamaktadır.
Konya piyasasında bıldırcın yumurtasının toptan fiyatı 25.000 TL'dir. Kesim için satılan bıldırcın fiyatı 350.000 TL'dir.
Ürünler dışarıdan çok az miktarlarda getirilebildiklerinden rekabet bulunmamaktadır

6. ÜRETİM TEKNİĞİ

6.1. Hammadde Temini
Kullanılacak hammaddeler Konya ve Beyşehir'den sağlanacaktır.
Bıldırcın Konya'da damızlık bıldırcın üreten resmi veya özel işletmelerden temin edilecektir. Bu işletmelerle 2 ay önceden görüşülerek sipariş verilecektir.
Bıldırcınlara verilecek yem ise yem fabrikasına verilecek özel sipariş ile temin edilecektir.


19 Aralık 2008 Cuma Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #1243

6.2. Hammaddelerin Özellikleri
Evcil bıldırcın 20-22 cm. uzunlukta, tıknaz yapılı, kısa kuyruklu, vücudu genellikle çubuklu, gri, kahverengi, alt kısımları açık renk tüylü bir kuştur. Erkekler dişilerden tüy rengi ile kolayca ayırt edilebilir. Göğüs tüyleri düz pas renginde olanlar erkek, siyah benekli olanlar dişidir.
Yetiştiriciliği yapılan bıldırcınlar Japon Bıldırcını (Caturnix coturnix japonica) olarak adlandırılırlar. Japon bıldırcınının et ve yumurta verimi diğer bıldırcınlardan daha fazladır.
Yetiştirilecek bıldırcınlar 6 haftalık iken satın alınacak ve kafeslere yerleştirileceklerdir. Bıldırcınlar 5-6 haftalık iken yumurtlamaya başlarlar ve yumurta verimi yıl boyunca sürer. Ekonomik yumurtlama 6 ay devam eder. Sonra yumurta verimi düşer.
Bıldırcınlar günlük 30-40g. Ortalama 35 g. Yem tüketirler. Yumurtlayan bıldırcınlara verilecek yemlerde %17 protein, 2600-2800 Kcal. M.E. bulunmalıdır. Ayrıca %3-3,5 Ca ihtiva etmelidir.

6.3. Üretilecek Ürünlerin Özellikleri
İşletmede esas üretim bıldırcın yumurtasıdır. Bıldırcın yumurtası 9-12g. ağırlığındadır. Besin değeri yüksek ve çok lezzetlidir.
Ekonomik yumurta verim dönemi biten bıldırcınlar kesim için canlı olarak satılacaklardır. Bıldırcın eti oldukça lezzetli ve besleyicidir.
Bıldırcınlardan elde edilen gübre de satılacaktır. Kuş gübresi kıymetli bir gübredir. Özellikle bölgede gelişmekte olan seraların gübrelenmesi için tercih edileceği düşünülmektedir.

6.4. Üretim Metodu
Alınan 6 haftalık bıldırcınlar yumurta kafeslerinde konulacaklardır. 6 haftalık bıldırcınlar yumurtlamaktadırlar. Yumurtalar günlük olarak toplanır. Yumurta toplamada çok hassa olunmalıdır.
Bıldırcınlar kanatlı hastalıklarına diğer kanatlılardan daha dayanıklı olmakla beraber bir kısım tedbirler alınmalıdır. Bıldırcınlar diğer kanatlılardan ayrı bir yerde yetiştirilmeli, ölü ve sağlıksız görülen bıldırcınlar hemen sürüden ayrılmalıdır. Kümes tabanı kuru ve temiz olmalı, kümesi giriş çıkışlar kontrol altına alınmalı, yemlik ve suluklar zaman zaman yıkanıp dezenfekte edilmelidir. Kümeste gübre biriktirilmemelidir.

6.5. Kullanılacak Makine ve Teçhizatların Belirlenmesi
Kullanılacak makine ve teçhizatların en önemlisi kafeslerdir. 4 katlı şekilde yapılacak kafesler 3 batarya halinde kümese yerleştirilecektir. Kafeslerde su ve gübre toplama otomatik çalışacak, yemliklere ise yem elle doldurulacaktır.
Yumurtaların muhafazası için hasır soğutucu alınacaktır.
Yumurta toplamak için hasır dokuma sepetler alınacaktır. Gübrenin atılması için el arabası ve kürek temin edilecektir.
Siparişlerin yerine ulaştırılması için 1998 model bir Skoda Pikap satın alınacaktır.

6.6. Arazi ve Bina Durumu
İşletme binası olarak Konya-Beyşehir-Küçükavşar köyünde önceleri ahır olarak kullanılan bina kullanılacaktır. Bu binaya ek olarak işçinin ailesiyle birlikte kalabileceği konut bulunmaktadır.
Kümes içinde çeşitli bakım ve değişiklikler yapılacaktır.
Konut ve kümes aylık 85.000.000 TL karşılığında kiralanacak ve yıllık sözleşme yapılacaktır.

6.7. Teknik Yardım
Teknik yardım Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünden alınacaktır. Ücret ödenmeyecektir.


19 Aralık 2008 Cuma Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #1244

9. SONUÇ
Yaptığımız proje etüdü sonunda Konya ili Beyşehir ilçesi Küçükavşar köyünde yapılacak olan 3000 adet/dönem kapasiteli Kafeste Yumurtalık Bıldırcın Yetiştiriciliğinin yapılan ekonomik değerlendirmelerinin sonucunda %160'lık sermaye karlılığı bulunmuştur.
Sabit yatırım tutarının ve İşletme Sermayesinin düşük olması ve bıldırcın ürünlerinin oldukça iyi fiyatlarla satılması sebebiyle karlılık yüksektir.
Sonuç olarak yapılan ekonomik değerlendirmeler, bu projenin yapılabilir olduğunu göstermektedir.


11 Şubat 2009 Çarşamba Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
twisto
Konu-0 : %0
Mesaj-10 : %0
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:30
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #1408

bilindiği üzere bıldırcın eti ülkemizde zevkle tüketilen bir et türü. aynı zamanda düşük maliyetlerle yapılabilecek bir iş kolu. ihtiyacınız olan şeyler bir kuluçka makinası ve tel kafesler. tavşan yetiştiriciliğinden farklı olarak bir kafeste 100'ü aşkın bıldırcın bakılabilir (damızlıklar hariç). bir bıldırcın kesim büyüklüğüne gelinceye kadar yaklaşık 700gr yem tüketir bunun dışında çok büyük masrafı yoktur. bilinen, kendine has bir hastalığının olmamasıda bir avantajdır. bu işe başta hobi olarak başlanmalıdır. en azından işi öğrenene kadar daha sonra ekonomik yönü düşünülmelidir. sağlıklı bir pazarlama yöntemi ile haftada 4000 adet satılabileceği daha önce yapılan bakanlık projelerinden sabittir.ekonomik amaçlı bıldırcın bakılacak yerin yerleşim birimlerinden uzak olması önemlidir. zira koku ve sinek insanları rahatsız edebilir. diğer bir sorun ise sıcaklıktır. ergen bıldırcınlar'ın bulunduğu ortam 22 derecenin altına inmemelidir. bunların haricinde en büyük mesele damızlık bıldırcın türüdür. ülkemizde bazı üniversitelerin bu konuda çalışmaları var normal bıldırcına göre daha fazla et elde edebileceğiniz bıldırcın türleri üretilmiştir. bu sorunları aşan arkadaşlar için güzel bir iş kolu. saygılarımla.[1]
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
*
 

Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 19 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Yoncam (SA)
Quangvinhdd
Kalsiyum (SA)
İstanbullu
Biberci
Yoncam (SA)  %72
Kalsiyum (SA)  %3
İstanbullu  %3
Admin (SA)  %1
Arabaoyunu  %0
Doxan9  %0
Yoncam (SA)  %77
Quangvinhdd  %5
Kalsiyum (SA)  %3
Biberci  %1
Osman_zburnu  %0
Admin (SA)  %0
Yoncam (SA) 10
Kalsiyum (SA) 4
Dryolcu 3
Gecegecesiir (SA) 2
Yaren 2
Osman_zburnu 2
Bugün giriş yapanlar :
Efemx ,
En yeni üyelerimiz :
Efemx , Efkarli32 , Ykisa , Mkuser , Braveheart , Mehmetik , Webmaster , Sanyovttp , Davetiye , Ads01 , Silent33 , Bitkidunyasi , Medyapolnet , Zamanteknoloji , Cerkes , Seojan , Egitimindir ,
Bugün doğan üyelerimiz :
Mert4244 , 1 üyemizin bugün doğum günü ;Doğum gününüz kutlu olsun.
Bizi okuyanlar nerede yaşıyorlar Aktif Konular & Son Konular Diğer İstatistikler
Zeplin oto car rental
Çakır çelik kapı
Tarım perliti fiyatları ve çeşitleri
Perlit fiyatları
Ginseng bonsai bonzai fiyatları
Espirili güzel sözler
Bu böcekler evleri işgal etti
Kredivekarti.com - güncel ekonomi ve finans sitesi
Yararlı siteler
Ürünler hakk305;nda merak ettikleriniz
Bertolini dizel çapa makinas305; 7.5 hp 7 vites 411 cd
Benzinli çapa makinas305; 6.5 hp 3 vites 215 emak motor
Ana kategori :3
Alt Kategori :30
Toplam Konu :2271
Toplam Cevap :3918
Online Üye :0
Misafir :6
Toplam :6

forum.saraytarim.gov.tr | forum@saraytarim.gov.tr | © 2014
Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hükümet Konağı, Kat=1 SARAY - TEKİRDAĞ, Tel: 0282 768 10 03, Faks: 0282 768 21 17

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay

Üye Sayımız :860 | Bugün :200 | Bugün Çoğul :1035 | Toplam Tekil :1011488 | Toplam Çoğul:7900870 | İp No :23.22.173.58