TÜRKİYE CANIM FEDA Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü FORUM


  Üye Olacağım | Şifremi Unuttum Email Adresi : Şifre :  
www.saraytarim.gov.tr Sitesine Dönmek İçin Tıklayın
Forum Anasayfa | Site Anasayfa | Kategori Dökümü | Facebook | Chat | Tavsiye Et | Sunumlar | Videolar | Radyo | Tarım TV | Bilgi Edinme


Forumda Ara :
Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> Tarımsal bilgiler >> Hastalık, zararlılar ve yabancı otlar

Konu Okunuyor
Moderatörler :ikinciyari (SA), Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
22 Şubat 2010 Pazartesi Okunma :Bugün 6 Toplam 11000 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

BORDO BULAMACININ HAZIRLANIŞI VE UYGULAMALARI Puan : #4474

BORDO BULAMACININ HAZIRLANIŞI VE UYGULAMALARI

Bordo bulamacı, göztaşı (Bakır Sülfat %98) ve kireç kullanarak hazırlanan bir karışımdır.

Bordo bulamacı çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü yada tamamı döküldüğünde) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce) meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında, ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır.

Sonbahar ve ilkbaharda bordo bulamacı kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarla mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo bulamacı kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi, bakır sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Ancak hazır bordo bulamacı kullanılması halinde, kullanma dozunun önceden iyi bilinmesi gerekmektedir.

Bordo Bulamacının Hazırlanışı
Bordo bulamacının dozları, kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %2 ve %1’liktir.

Aşağıda örnek olarak verilen %2’lik bordo bulamacının hazırlanışı esas alınarak %1 ve diğer oranlarda bordo bulamacı hazırlanabilir.

%2’lik Bordo Bulamacının Hazırlanışı (1.000 Litre) İçin Gerekli Madde Ve Malzemeler:

· 20 kg göztaşı ve 20 kg sönmüş kireç (veya 10 kg sönmemiş kireç),

· 40-50 litrelik 2 adet plastik kova,

· Yaklaşık 1 m uzunluğunda ağaçtan iki adet sopa.

a) 20 kg sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.

b) Benzer şekilde 20 kg göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 40-50 litreye tamamlanır.

c) İlaçlama tankı (örneğin; 1 tonluk) deposuna bir miktar su (100-200 litre) konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.

İlaçlama tankı su ilavesiyle 1.000 litreye tamamlanır. Böylece %2 lik 1.000 litre ,bordo bulamacı hazırlanmış olur.

Bordo Bulamacını Kontrol Ediniz

Usulüne uygun olarak hazırlanan bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız, parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.

Bu işlem turnusol kağıdı kullanılarak da yapılır. Kırmızı turnusol kağıdı bordo bulamacına batırıldığında, mavi renge dönüşür ise bulamaç iyi hazırlanmış demektir, kırmızı renkte kalırsa bir miktar daha kireçli su ilave etmek gereklidir.

Bordo Bulamacı Hazırlanırken ve Kullanırken Dikkat Edilecek Bazı Hususlar:

1. Bordo bulamacı hazırlanırken demir, saç gibi metal kaplar kullanılmaz.

2. Bordo bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine, göztaşı eritilmiş su ilave edilir.

3. İlaçlama tankına sönmüş kireç eriyiği ve göztaşı eriyiği boşaltılırken süzgeçten geçirilmesi gerekir. Süzgeç kullanılmaz ise bazı artık parçacıklar ilaçlama aletinin memesini tıkar.

4. Bordo bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.

5. Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru aşırıya kaçmadan, yıkama şeklinde (boş, kuru dal kalmadan tüm gövde) ilaçlama yapılır.

6. İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.

7. Hazırlanan ilacın en geç bir gün içinde kullanılması tercih edilir.

9. Hemen kullanılmayacaksa hazırlanmış olan 1.000 litre bordo bulamacına 2 kg şeker yada 10 litre yağsız süt karıştırılmak suretiyle 15-20 gün muhafaza etmek mümkündür.

10. Bordo bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti temizlenmelidir.BORDO BULAMACININ KULLANILDIĞI MEYVE VE BAĞ HASTALIKLARI

Elma ve armut kara lekesi, armutlarda memeli pas, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı, monilya, eriklerde cep hastalığı, kayısı ağaçlarında sürgün ve dal yanıklığı, kayısılarda yaprak delen, sert çekirdekli meyve ağaçlarında bakteriyel kanser ve zamklanma, kiraz dal yanıklığı , şeftali yaprak kıvırcıklığı, şeftalide yaprak delen, meyve ağaçlarında armıllarıa kök çürüklüğü, bağlarda ölü kol, bağ antraknozu, bağ mildiyösü hastalıklarına karşı kullanılabilmektedir.
Bu konuya 3 mesaj bırakılmış.
22 Şubat 2010 Pazartesi Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #4475

Bordo Bulamacı

Bordo bulamacı, dünyanın en eski ve en yaygın kullanılan fungusidlerinden biridir. Göztaşı (ya da Göktaşı) denen Bakır sülfat ile kirecin belli oranlarda ve belli bir sırayla karıştırılmasıyla elde edilir. Birçok bakteriyel ve mantari enfeksiyona karşı kullanılır.

Bordo Bulamacının Hazırlanması:

%1’lik Bordo Bulamacı İçin Gerekli malzemeler:

1. 1 kg Bakır Sülfat (Göztaşı)2. 1 kg Sönmüş kireç (ya da 0,5 kg sönmemiş kireç)

http://img2.blogcu.com/images/b/a/h/bahcemden/kire_.jpg

3. 50 lt’lik kap (Ahşap, plastik ya da beton. Kesinlikle metal olmamalı)4. 100 lt’lik kap (Ahşap, plastik ya da beton. Kesinlikle metal olmamalı)5. 1 adet paslanmamış çivi (Karışımda pH kontrolü için)

Hazırlanışı:

1 kg Bakır sülfat 50 lt’lik kaba konarak 50 lt su ile eritilir. 100 lt’lik kapta da 1 kg’lık sönmüş kireç (ya da 0,5 kg’lık sönmemiş kireç) 50 lt su ile eritilir. Küçük kapta bulunan bakır sülfat çözeltisi yavaş yavaş 100 lt’lik kaptaki kireç çözeltisi üzerine dökülür. Bu işlem esnasında karışım sürekli olarak karıştırılır.İşlemin doğru yapılıp yapılmadığı ya da dozların uygun olup olmadığının kontrolü için karışımın için bir adet paslanmamış çivi atılır. 5 dakika beklendikten sonra çivi çıkarılır. Eğer çivide renk değişimi olmamışsa karışım kullanıma hazırdır. Eğer ki çivinin renginde bir kızarma varsa karışıma bir miktar daha kireç eklenir. Kireç eklenmemesi halinde hazırlanan bordo bulamacı bitkide yakıcı etki yaratır.

(NOT: Hiçbir zaman kireç bakır sülfat üzerine dökülmez. Aksi takdirde çökelme olur ve ilaç kullanılamaz hale gelir)

Hazırlanan karışım uygulama yapılacak ilaçlama aletine konmadan önce tülbent ve ya uygun bir süzgeç ile süzülür. Eğer kabın dibinde erimemiş kireç kalmışsa aynı miktarda kireç başka bir kapta eritilerek karışıma ilave edilir.

Bordo bulamacı, hazırlanmasının ardından hemen kullanılmalıdır. Eğer beklemesi gerekiyorsa 100 lt’lik karışım içine 200 gr pekmez ya da 200 gr şeker ilave edilir. Bu işlem bordo bulamacının 1–2 hafta bozulmadan beklemesini sağlayacaktır. (Şeker ya da pekmez bulunamadığı takdirde 1 lt yağı alınmış süt de kullanılabilir.)


(NOT: Bordo bulamacı bakırlı bir karışım olduğu için hiçbir zaman başka ilaç ya da gübre ile karıştırılıp kullanılamaz.)Bordo bulamacı sonbaharda meyve ağaçlarında yaprakların %75’inin dökülmesini müteakip bütün kış boyunca, ilkbaharda da gözler uyanmadan önce uygulanır. Ağaçların bütün dal ve gövdesi ilaçla kaplanacak şekilde uygulanmalıdır.


Önemli!
Lütfen ilaçlama yaparken koruyucu malzemeleri kullanmaktan kaçınmayın. Zirai ilaç uygulaması yaparken uygulama esnasında ya da sonrasında ilaçtan etkilenmediğinizi düşünebilirsiniz. Bu tamamen yanlıştır. İlaç size o an etki etmemiş olabilir ancak maruz kaldığınız ilaç ilerleyen zamanlarda sizde daha büyük sorunlara yol açabilecek bir etki bırakacaktır.

Unutmayın ki, bütün zirai mücadele maddeleri insan, hayvan ve çevre sağlığına zararlıdır!


02 Mart 2010 Salı Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #4572

BORDO BULAMACI UYGULAMA ZAMANI GELDİ

KİRAZ HASTALIKLARI MÜCADELESİ İÇİN, BİRİNCİ BORDO BULAMACI UYGULAMA ZAMANI GELMİŞTİR.

ÜRETİCİLERİMİZE DUYRULUR


02 Mart 2010 Salı Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
gocerler
Konu-3 : %0
Mesaj-11 : %0
gocerler
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:46
Bankacı
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

  Puan : #4573

bilgi için teşekkür eder.Emeğinize sağlık[1]
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
*
 

Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 30 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Yoncam (SA)
Quangvinhdd
Kalsiyum (SA)
İstanbullu
Biberci
Yoncam (SA)  %72
Kalsiyum (SA)  %3
İstanbullu  %3
Admin (SA)  %1
Arabaoyunu  %0
Gurudge  %0
Yoncam (SA)  %77
Quangvinhdd  %5
Kalsiyum (SA)  %3
Biberci  %1
Osman_zburnu  %0
Admin (SA)  %0
Yoncam (SA) 10
Kalsiyum (SA) 4
Dryolcu 3
Yaren 2
Gecegecesiir (SA) 2
Osman_zburnu 2
Bugün giriş yapanlar :
En yeni üyelerimiz :
Ykisa , Mkuser , Braveheart , Mehmetik , Webmaster , Sanyovttp , Davetiye , Ads01 , Silent33 , Bitkidunyasi , Medyapolnet , Zamanteknoloji , Cerkes , Seojan , Egitimindir , Kanvastablo , Lord4161 ,
Bugün doğan üyelerimiz :
Sdrizzts , Nisay71_kaletepe , Ozgur , 3 üyemizin bugün doğum günü ;Doğum gününüz kutlu olsun.
Bizi okuyanlar nerede yaşıyorlar Aktif Konular & Son Konular Diğer İstatistikler
Kredivekarti.com - güncel ekonomi ve finans sitesi
Yararlı siteler
Ürünler hakk305;nda merak ettikleriniz
Bertolini dizel çapa makinas305; 7.5 hp 7 vites 411 cd
Benzinli çapa makinas305; 6.5 hp 3 vites 215 emak motor
Honda antrac 200 çapa makinas305; / benzinli
Lityum 304;yon akülü testere ake 30 lı
Ceviz 304;thal etmek türkiyeye yak305;351;305;yor mu ?
Çiftlikte yarış
Hükümetin tarım konusundaki acil eylem planı
Buzdolabından civciv çıkacak
Gübreleme konusunda uygulamada görülen bazı hatalar?
Ana kategori :3
Alt Kategori :30
Toplam Konu :2265
Toplam Cevap :3917
Online Üye :0
Misafir :7
Toplam :7

forum.saraytarim.gov.tr | forum@saraytarim.gov.tr | © 2014
Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hükümet Konağı, Kat=1 SARAY - TEKİRDAĞ, Tel: 0282 768 10 03, Faks: 0282 768 21 17

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay

Üye Sayımız :858 | Bugün :132 | Bugün Çoğul :2516 | Toplam Tekil :1009278 | Toplam Çoğul:7880874 | İp No :23.23.9.5