TÜRKİYE CANIM FEDA Manda yuva yapmış söğüt dalına

Üye Olacağım | Şifremi Unuttum Email Adresi : Şifre :  
www.saraytarim.gov.tr Sitesine Dönmek İçin Tıklayın
Forum Anasayfa | Site Anasayfa | Kategori Dökümü | Facebook | Chat | Tavsiye Et | Sunumlar | Videolar | Radyo | Tarım TV | Bilgi Edinme

Forumda Ara :
Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> Duyurular >> Güldüren ve düşündüren gerçekler

Konu Okunuyor
Moderatörler :tuba (SA), Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
16 Nisan 2010 Cuma Okunma :Bugün 4 Toplam 4286 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
yoncam (SA)
Konu-1652 : %83
Mesaj-3046 : %86
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

Manda yuva yapmış söğüt dalına Puan : #4684

Manda yuva yapmış söğüt dalına, aman aman
Yavrusunu sinek kapmış gördün mü?
Amanin yandım
Amanin amanin amanin yandım
Tiridine tiridine tiridine bandım
Bedava mı sandın para verdim aldım

Of-of

Sabahleyin erken çifte giderken aman aman
Öküzüm torbadan düştü gördün mü?
Amanin yandım

Of-of

Sabah ezanını okurken-aman aman
Müezzin minareden uçtu gördün mü?
Amanin yandım

MANDA SÖGÜT DALINA NASIL YUVA YAPTI?

Bazı kişiler tarafından saçma bulunan ’manda yuva yapmış söğüt dalına’ sözlerinde anlatılmak istenen ise şöyle ifade ediliyor:

"Tosya bilindiği gibi pirinci ile ünlüdür. Çeltik tarlalarının sürülmesinde kullanılan manda yazın sıcağında göletlere yatarak az kıllı olan derisini hem serinletmek hem sineklerden korumak amacıyla çamura bular. Bunun için de göletlerin ve çeltik tarlalarının kenarlarında bulunan ve dalları da suyun içine kadar uzanan salkım söğütlerin dalları üzerine, gölgesine yatar. (türkünün yazıldığı zamanlarda sulak yerler aynı zamanda hafif bataklık imiş. mandalarını sulak yerlere otlatmaya getiren çobanlar su kenarındaki söğütlerden dallar koparıp bu bataklıkların üzerine atıyomuş. hayvanlar rahat etsin diye. malum bataklık yerde sinek de çok oluyo tabii. yavruları sinekler kaplıyo doğal olarak.)İşte mandanın söğüt dalına yuva yapması budur." ’Yavrusunu sinek kapması’ ifadesinin de yavrunun sinek tarafından ısırılması anlamı taşıdığının belirtildiği makalede, çünkü yörede ’kapmak’ sözünün ısırmak anlamında kullanıldığı, bir tür sineğin hayvanların kuyruk altlarına girip ısırmasının hayvanı delirten ve oradan oraya sıçratan bir olay olduğu belirtiliyor.

TÜRKÜDEKİ SÖZLER VE ANLATILMAK İSTENENLER

Ardından "gördün mü?" sözcüğü ile türküye devam edip akıl almaz olayların olduğunu vurgulayıp alay etmek amacı taşıdığının kaydedildiği makalede, türkünün anlamı hakkında şu bilgiler veriliyor:
-İkinci kıtadaki ’Öküzün torbadan düşmesi’ ise öküzlerin hem yemlenmesi, ekine zarar vermemesi, hem de zaman kazanmak için boyunlarına takılan yem torbasının öküzün boynundan çıkması ve öküzün yemeden içmeden kesilmesi anlamını taşır.
-Üçüncü kıtadaki müezzinin minareden uçması da erenlere karışması, ermesi anlamındadır.
-Bağlantı bölümünde de tirit yemeğini emeği karşılığı hak ettiğini anlatıyor.

TÜRKÜ BAŞTAN SONA DOĞRULARI ANLATIYOR

Türkünün baştan sona içinde doğruları anlatan fakat ilk bakışta anlamsız gibi görünen bir ifade taşıdığının belirtildiği makalede, türküde ozanın ince zekası ile hiciv sanatının çok güzel bir örneğini sunduğu belirtiliyor.
Türküde, özellikle farklı anlam taşıyan kelimeler seçildiğinin, kendine yapılan haksızlığa onlarla alay ederek, dalga geçerek cevap verildiğinin anlatıldığı makalede, ayrıca türkünün melodik açıdan da çok zengin ve hoş ritmik bir yapısının bulunduğuna dikkat çekilerek, bu nedenle üç kuşaktır halk müziği sanatçıları tarafından okunduğu vurgulanıyor.

Bu konuya 2 mesaj bırakılmış.
16 Nisan 2010 Cuma Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
yoncam
TEKİRDAĞ
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

16 Nisan 2010 Cuma 17:35:04 tarihinde yoncam tarafından düzenlendi

16 Nisan 2010 Cuma Alıntı yap Bu konuya cevap vereceğim Yukarı
yoncam (SA)
yoncam
TEKİRDAĞ
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Üyenin tüm kayıtları

- Nan insene aşağı! Ne işin var senin ağacın dalında!
- Vallaha inmem Seyfi abi!
- Allahım sen bana akıl fikir ver. Oğlum senin ne işin var orada? Manda mısın sen? Bi dakka fil ol ya. Bi dakka fil ol.
- Manda değilim Seyfi abi. Ağacın dalına mandadan başka hayvan yuva yapamaz diye bir şart mı var bu hayvanat bahçesinde. Benim de yuvam olsun. Benim de manda gibi bir türküm olsun. Yapma. Geleceğimle oynama.
- Ben şimdi bir oynayacağım geleceğinle. Sallayacağım ağacı. Düşeceksin. Kıracaksın kafanı kolunu hortumunu. Göreceksin geleceğini. Türkün değil de ardından yakılan bir ağıtın olacak e mi! İn nan aşağı. Çıldırtma beni.
- Seyfi abi. Bu ağacın dalına zar zor çıktım. Kıyma bana.
- Hay senin abine de sana da. Fil kadar başına taş düşsün diyeceğim de zaten filsin nan. Kendin kadar başına taş düşsün. Çıldırttınız beni. Fili kendini manda sanıyor. Faresi kelebek olduğunu iddia edip uçmaya çalışıyor. Aslanı sürekli gazoz içiyor. Kendini Nuri Alço sanıyor. Kedisine süt veriyorsun abi çocukmuyuz biz yok mu şöyle şarap falan diyor. Çıldırttınız nan beni. Çıldırttınız. İn aşağı.
- İnmem abi! Bu bahçede ayrıcalık istemiyorum. Herkesin herşeyi yapabileceği bir bahçede yaşıyoruz.
- Ne ayrıcalığı nan fil kafalı.
- Geçenler Manda Lina amcamı gördüm ağacın birinde. Sen de gördün. Onu indirmedin beni niye indiriyorsun?
- Oğlum manda amcan son günlerini yaşıyordu. İsteğini kıramadım. Ama senin birazdan kafanı kıracağım. Tövbeee. Fille fil oluyorum. O ağaçtan indin indin yoksa vallaha keserim ağacı dibinden.
- Tamam. Tamam. Abi kesme. İneceğim. Yalnız bir şartım var.
- Hemen söyle şartını. Neymiş öğrenelim bakalım. Çabul ol. Çok işim var. Daha yumurtlamaya çalışan horoza öğütler vereceğim.
- Abi şu türküyü son bir defa söyle yalvarırım.
- Olmaz! Zaten o türküyü mırıldandıktan sonra ağaca çıktın. Söylemeseydim başıma bu gelmeyecekti.
- Abi son defa söyleyiver işte. Söylemezsen başına ben geleceğim. Bunu mu istiyorsun.
- Filliğini bil nan. Öffff. Tamam. Tamam söylüyorum. 'Manda yuva yapmış sö..'
- Manda değil abi fil de şuna.
- Allah seni bildiği gibi yapsın. Yüz ton ol da yerinden kımıldayama e mi.
- Bırak abi bedduayı. Türküye dön sen.
- 'Fil yuva yapmış söğüt dalına. Söğüt dalına. Amanın. Yavrusunu manda kapmış gördün mü? Gördün mü?'
- Yavrusunu manda kapmış mıydı abi o. Sinek değil miydi?
- E salak. Sen mandanın yuvasını kaparsan, manda senin yavrunu kapmaz mı. Vallaha sineğe rüşvet verdi. Senin çocukları emziriyordu.
- Yapmaa yaaa. Bekle hemen iniyorum.
- İn.

[1]
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
*

Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 27 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Yoncam (SA)
Kalsiyum (SA)
İstanbullu
Biberci
Admin (SA)
Yoncam (SA)  %83
Kalsiyum (SA)  %4
İstanbullu  %3
Admin (SA)  %1
Tuba (SA)  %0
İncifer  %0
Yoncam (SA)  %86
Kalsiyum (SA)  %3
Biberci  %1
Osman_zburnu  %0
Admin (SA)  %0
Gocerler  %0
Yoncam (SA) 10
Kalsiyum (SA) 4
Dryolcu 3
Yaren 2
Osman_zburnu 2
Gecegecesiir (SA) 2
Bugün giriş yapanlar :
En yeni üyelerimiz :
Patron , Sukrusoydan , Congarung , Happymoo , Tanirim1979 , Qanqster , Nurcn , Seofisi , Haktun , Ceviz , 0035 , Farmena , Zeki2 , Enlighter , Uzmanpsikolog , Simsar43 , Svuran ,
Bugün doğan üyelerimiz :
Bugün doğan üyemiz yok
Bizi okuyanlar nerede yaşıyorlar Aktif Konular & Son Konular Diğer İstatistikler
Flatcast ne işe yarar
Sevdikleriniz için güzel mesajlar
Www.adenspor.com
Hukuk danışmanlık hizmetleri
Selam herkese
Www.ceviz.biz
Ceviz, sinirli insanı yatıştırıyor
Ceviz yetiştiriciliği paneli yapıldı
Arıcılık hakkında video
Yararlı siteler
Ana kategori :3
Alt Kategori :30
Toplam Konu :1976
Toplam Cevap :3517
Online Üye :0
Misafir :7
Toplam :7

forum.saraytarim.gov.tr | forum@saraytarim.gov.tr | © 2014
Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hükümet Konağı, Kat=1 SARAY - TEKİRDAĞ, Tel: 0282 768 10 03, Faks: 0282 768 21 17

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay

Üye Sayımız :655 | Bugün :130 | Bugün Çoğul :1362 | Toplam Tekil :871946 | Toplam Çoğul:5815897 | İp No :54.242.200.172