TÜRKİYE CANIM FEDA Sarımsak Yetiştiriciliği


  Üye Olacağım | Şifremi Unuttum Email Adresi : Şifre :  
www.saraytarim.gov.tr Sitesine Dönmek İçin Tıklayın
Forum Anasayfa | Site Anasayfa | Kategori Dökümü | Facebook | Chat | Tavsiye Et | Sunumlar | Videolar | Radyo | Tarım TV | Bilgi Edinme


Forumda Ara :
Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> Tarımsal bilgiler >> Sebze yetiştiriciliği

Konu Okunuyor
Moderatör yok Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
18 Ekim 2010 Pazartesi Okunma :Bugün 3 Toplam 2785 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
yoncam (SA)
Konu-1652 : %72
Mesaj-3046 : %77
yoncam
TEKİRDAĞ
Erkek Yaş:36
Mühendis
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

Sarımsak Yetiştiriciliği Puan : #5046

Sarımsakla Gelen İş FikirleriSarımsak gıda ve sağlık endüstrisinde çok tüketiliyor. Şimdi antiseptik ve tarım ilacı olarak da kullanılmaya başladı.

Kasım ayında gelen haberler en büyük sarımsak üreticisi Çin'de fiyatların aniden yükseldiğini gösteriyor. Çin'in büyük kentlerindeki toptancılarda sarımsak fiyatları, mart ayından bu yana rekor düzeyde artarak 15 katına çıktı.

Dünya sarımsak talebinin yüzde 77'sini karşılayan Çin'deki bu ani yükselişin nedenleri arasında "domuz gribi" ve geçen yıl zirve yapan "küresel mali kriz" var. Krizin ortaya çıkmasıyla daha az ekilen sarımsağa talep biraz da arz yetersizliğinden ortaya çıktı.

Çin'de yapılan araştırmalarda sarımsağın "domuz gribi virüsünü" etkileyip yok ettiği kesinleştiğinden dünya piyasalarında hareketlilik var. Henüz Türkiye'yi etkilemese de önümüzdeki yıl sarımsak fiyatlarının talebe bağlı olarak hayli yüksek olacağı konuşuluyor.

KLASİK ÜRÜNLER TERCİH EDİLİYOR

Bilindiği gibi sarımsak artık sadece "aromatik özellikleri olan bir bitki" değil. Gıda ve sağlık endüstrisinin birçok alanında kullanılıyor. Botanikte "allium sativum" adıyla tanınan sarımsağın şimdi "tek dişli" olanları daha yüksek fiyatlardan alıcı buluyor.

Çin'in "Yuan" bölgesinde türetilen bu sarımsak tipine uluslararası literatürde "inci sarımsağı" deniyor. Daha çok sağlık sektörünün özüt elde etmek için kullandığı bu sarımsakta aktif madde miktarı
"melezleme" yoluyla yükseltilmiş! Türkiye'de özellikle de Kastamonu'da yetiştirilen sarımsaklar ise içerik açısından daha zengin.

Eğer melezleme yoluyla "tek dişli türler" elde edilebilirse dünya pazarlarında başarılı sonuçlar alınabilir. Sarımsağın içindeki "sülfür" bazlı "polisülfit" ler vücutta "hidrojen sülfit" haline dönüşüyor. Yakıcı etkisi ise "allicin" maddesinden kaynaklanıyor. Sanayide bu yakıcı etkisini gidermek için bekletilmiş sarımsak (aged garlic) kullanılıyor. Bu sarımsaklar "konsantre edilerek" birçok takviye ürününün formülüne giriyor.

TÜRKİYE İÇİN FIRSAT

Yılda 10.5 milyon ton sarımsak üreten Çin'i sırasıyla Hindistan, Güney Kore, Rusya ve İran izliyor. Bu ülkelerde yetişen sarımsaklar Anadolu'da yetişen cinslere göre çok daha az aktif madde içeriğine sahip.

Fiyatların ani artması ve bu artışın önümüzdeki yıl süreceği beklentisi ülkemiz için yeni bir şans yaratabilir. Yapılan araştırmalara göre "siyah kabuklu yerli Anadolu sarımsağı" özellikle sağlık endüstrisince aranılan çeşitlerden.

Bu sarımsaklar içerdikleri "uçucu maddeler" sayesinde doğal "kolesterol düşürücülerin" ve "aort plaklarını önleyen bitkisel takviye ürünlerinin" formülüne giriyor.

Bu sarımsakların kanda bulunan ve kalp damar rahatsızlıklarına yol açan "homosistein" düzeyini daha hızlı düşürmesi diğer türlere göre üstünlük sağlıyor.

Tarihte sarımsak tıpkı bugünkü gibi eski Mısır'da ve Çin'de hem gıda hem de ilaç olarak kullanılmış. Şimdi ise bu ilginç bitkinin "antibakteriyal" (bakterilere karşı), "antiviral" (virüslere karşı) ve "antifungal" (hastalık yapan mantarlara karşı) özellikleri üzerinde duruluyor, mucize bitki olması biraz da bundan.

SAĞLIK TAKVİYELERİNDE YER ALIYOR

Bu özelliğiyle "doğal nitelikli takviye ürünlerinin" en başında sarımsak var. İçindeki çeşitli "aromatik" ve "uçucu maddeler" onu ayrıcalıklı kılıyor. Böylece "nezle" ve "grip önleyici" özellikleri öne çıkıyor. Aynı zamanda "mikrop kırıcı özelliği" de oldukça dikkat çekici.

Nitekim 1858'de Louis Pasteur, sarımsağın antiseptik özelliğini keşfetmiş, çok daha sonraları Birinci Dünya Savaşı'nda ilaç sıkıntısı çekilince cephelerde "mikrop öldürücü olarak" sarımsak tentürleri kullanılmış. Şimdi bilimsel çalışmalarla sarımsağın kokusunu giderecek bazı çalışmalar yapılıyor. "Halitosis" olarak bilinen nefes kokusunu yaratan "allyl methyl sulphide (AMS) üzerinde koku giderilmesine ilişkin yoğun araştırmalar var.

Türk girişimcilerinin üretebileceği başlıca ürünlerse şunlar: "Sarımsak bazlı soslar" (bu gruba gurme soslar dahil), "sarımsak ekstraktı" (özütü), "kokusu giderilmiş ağız gargarası", "sarımsak tozu" ve karışımları", "dilimlenmiş sarımsaklar", "vakumlu fırınlanmış sarımsak", "sarımsak yakısı", "tüpte sarımsak ezmesi", "saçla ilgili takviye ürünleri", "vakumlu ayıklanmış sarımsak", "kokusuz sarımsak özütleri", "sarımsaklı tereyağı ve peynirler" ve "sarımsak özütlü sinek kovucuları ile organik tarım mücadele ilaçları"...

Bu ürünler için Tarım Bakanlığı'ndan ve bazı çeşitler için de Sağlık Bakanlığı'ndan izin almak gerekiyor.Sarımsağın geniş ürün yelpazesiyle sahneye çıkması ise Amerikalı girişimcilere yaramış durumda. Halen "Kyolic" adı verilen sarımsaklı ürünler Amerikan sağlık marketlerinde en çok satan çeşitler arasında.

Nur Demirok - ParadergiCevap yazılmadı
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
*
 

Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 1 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Yoncam (SA)
Quangvinhdd
Kalsiyum (SA)
İstanbullu
Biberci
Yoncam (SA)  %72
Kalsiyum (SA)  %3
İstanbullu  %3
Admin (SA)  %1
Arabaoyunu  %0
Doxan9  %0
Yoncam (SA)  %77
Quangvinhdd  %5
Kalsiyum (SA)  %3
Biberci  %1
Osman_zburnu  %0
Admin (SA)  %0
Yoncam (SA) 10
Kalsiyum (SA) 4
Dryolcu 3
Gecegecesiir (SA) 2
Yaren 2
Osman_zburnu 2
Bugün giriş yapanlar :
En yeni üyelerimiz :
Efemx , Efkarli32 , Ykisa , Mkuser , Braveheart , Mehmetik , Webmaster , Sanyovttp , Davetiye , Ads01 , Silent33 , Bitkidunyasi , Medyapolnet , Zamanteknoloji , Cerkes , Seojan , Egitimindir ,
Bugün doğan üyelerimiz :
Notlucky , Tanju , Kadikoy_acil (SA), 3 üyemizin bugün doğum günü ;Doğum gününüz kutlu olsun.
Bizi okuyanlar nerede yaşıyorlar Aktif Konular & Son Konular Diğer İstatistikler
Zeplin oto car rental
Çakır çelik kapı
Tarım perliti fiyatları ve çeşitleri
Perlit fiyatları
Ginseng bonsai bonzai fiyatları
Espirili güzel sözler
Bu böcekler evleri işgal etti
Kredivekarti.com - güncel ekonomi ve finans sitesi
Yararlı siteler
Ürünler hakk305;nda merak ettikleriniz
Bertolini dizel çapa makinas305; 7.5 hp 7 vites 411 cd
Benzinli çapa makinas305; 6.5 hp 3 vites 215 emak motor
Ana kategori :3
Alt Kategori :30
Toplam Konu :2271
Toplam Cevap :3918
Online Üye :0
Misafir :6
Toplam :6

forum.saraytarim.gov.tr | forum@saraytarim.gov.tr | © 2014
Saray İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hükümet Konağı, Kat=1 SARAY - TEKİRDAĞ, Tel: 0282 768 10 03, Faks: 0282 768 21 17

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay

Üye Sayımız :860 | Bugün :102 | Bugün Çoğul :1303 | Toplam Tekil :1011836 | Toplam Çoğul:7903995 | İp No :54.167.138.53